Dentální hygiena

Dříve neznámý obor, dnes neodmyslitelná součást stomatologie, bez níž nelze seriózně stomatologii vůbec vykonávat.

Jeden ze zakladatelů české dentální hygieny řekl: "Čistý zub se nekazí".  K této krátké větě není co dodat, vystihuje úplně všechno. 

 

Úkol dentální hygieny

Dentální hygiena jde dnes ruku v ruce se stomatologií. Jde o důležitou součást preventivního ošetření chrupu. Úkolem dentální hygieny je ukázat a vysvětlit pacientovi, jak se má starat o svůj chrup, jak si čistit zuby, aby byly čisté, zdravé a nekazily se.

Profesionální péči dentální hygieny provádíme přístrojem Air Flow Piezon Master. V naší ordinaci na Praze 10 vám budou doporučeny dentální pomůcky a prostředky, kterými se můžete co nelépe starat o svůj chrup. Veškeré rady pro pacienta jsou individuální a přistupujeme ke každému pacientovi s osobním přístupem. 

 

Dentální hygiena jako základ

Našim úkolem je předat a ukázat pacientovi proč, čím a jak postupovat, aby jeho zuby byly čisté, tedy zdravé a nemohly se kazit.

Tyto a další informace vám rádi předáme přímo na konzultaci o dentální hygieně.

 

Historie dentální hygieny

Dentální hygiena je u nás poměrně mladým oborem, který vznikl na počátku 20. století v Americe. Jinde v Evropě (např. Švýcarsku, Švédsku, Finsku, Itálii, Nizozemsku) existuje již několik desetiletí. Dentální hygiena je důležitou součástí preventivní stomatologie. Jejím cílem je motivovat pacienta k udržování dokonalé ústní hygieny, pomoci mu zvládnout optimální techniku čištění zubů a mezizubních prostor s ohledem na konkrétní potřeby chrupu každého pacienta, monitorovat stav parodontálních tkání, případně včas zachytit jejich onemocnění a využitím některých léčebně-preventivních postupů pomoci pacientovi udržet zdraví chrupu.

 

V rámci dentální hygieny se provádí instruktáže techniky čištění zubů s ohledem na konkrétní potřeby i schopnosti pacienta, pravidelné odstraňování zubního kamene (nad i pod dásní) a pigmentací z povrchu zubů, leštění zubů, úprava a leštění výplní, otisky chrupu kontrola stavu parodontu pomocí speciálních indexů. Pomocí těchto indexů se pak  průběžně stanovuje velikost zánětu, míra poškození tkání a potřeba další léčby.

 

Kontrolní vyšetření pacienta by mělo probíhat 1-6x do roka podle stupně jeho onemocnění. Náchylnost k tvorbě zubního povlaku a kamene je u každého pacienta individuální, proto je individuální i nácvik orální hygieny s každým pacientem. Při jednotlivých návštěvách nelze postupovat vždy stejně, ale obecně platí několik postupů, které jsou prováděny u každého pacienta.

 

Dentální hygienistka je odbornice s licencí, jejímž cílem je preventivně zabránit problémům v dutině ústní jako je zubní kaz, zánět dásní a parodontitida (parodontóza) a vyléčit či zastavit již vzniklá onemocnění. 

 

 

Facebook zubní ordinace Praha 10 Google plus zubní ordinace Praha 10 LinkedIN zubní ordinace Praha 10