Endodontické ošetření

Zub je živý orgán a jako takový musí být vyživován - jeho součástí je nervově cévní svazek, který prochází kořenovým kanálkem až do korunky zubu t.j ta část, kterou vidíme nad dásní. Pokud dojde k poškození zubu, a nedojde ke správné konzervační léčbě, dojde nejen k destrukci zubu, ale také k destrukci nervově cévního svazku.

 

Musí dojít k ošetření korunky - viditelné části zubu, ale také  k ošetření "schované" části zubu v kosti - jednotlivých kořenových kanálků. Různé druhy zubů mají různé počty kořenových kanálků. Čím jich je víc, tím je ošetření náročnější jak pro lékaře, tak pro pacienta a v nespolední řadě dochází také k vyšší finanční náročnosti pro pacienty.

 

Po ošetření všech kanálků je nutné tedy ošetřit i viditelnou část zubu - korunku. Je nutné zrekonstruovat novou korunku, nejčastěji pomocí výplně, inlay, onlay korunkou. Zde opět přichází na řadu finanční náročnost celé procedury. Proto opět apeluje zubní ordinace MUDr. Romany Jonášové na preventivní ošetření, aby k endodontickému ošetření nemuselo vůbec dojít. 

 

Ošetření zubů se prodlužuje

Nejsou-li všechny preventivní ani konzervační kroky správně nastaveny, postupuje destrukce až ke zmíněnému nervově cévnímu svazku. Tímto okamžikem máme problém. Jak by řekl klasik "nějak se to komplikuje". Ošetření se časově prodlužuje a finančně prodražuje.

 

Ošetření kořenových kanálků

Je totiž nutné ošetřit nejen viditelnou část zubu nad dásní "korunku", ale také, a to zejména, část schovanou v kosti - tedy jednotlivé kořenové kanálky. Různé skupiny zubů mají různý počet těchto kořenových kanálků. Čím je jich víc, tím je ošetření časově náročnější, jak pro lékaře tak i pro pacienta.

 

Rekonstrukce korunky

To není konec. Po úspěšném a dokonalém ošetření kořenového kanálku, musíme zrekonstruovat ještě tu viditelnou část zubu, tedy korunku, nejčastěji rozsáhlou výplní, inlay, onlay, korunkou a to je ten výkon, kterým se celý proces prodražuje. Proto: léčebně preventivní činnost.
Facebook zubní ordinace Praha 10 Google plus zubní ordinace Praha 10 LinkedIN zubní ordinace Praha 10


Celoroční úsporné venkovní vířivky od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivé vany. | Digitalizace VHS a převod VHS nejen Praha, Ostrava, Olomouc, Brno.. a také Hi8, 8mm, Digital8, 8mm filmů, 16mm filmů s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. |