Implantologie

Chirurgií v dutině ústní se zabývá dentoalveolární chirurgie. Mezi zákroky prováděné v této chirurgii patří extrakce zubů (trhání zubů), odstranění části zubu, odstraňování zubů, které se zatím vůbec, nebo jen částečně prořezaly, úpravy dásní, kosti, ošetřování kostních cyst a podobně.

 

Samostatnou disciplínou se stala implantologie, která se specializuje na zavádění implantátů jako náhrad již ztracených zubů.

Implantát je kovový šroub, který se zavádí do kosti místo ztraceného vlastního zubu a po vhojení se opatřuje korunkou, obvykle metalokeramickou bílou, a výsledkem je dokonalé obnovení všech funkcí zubu. Pro výrobu implantátů se využívá titan, který je nealergenní, využívá se hojně v chirurgii.

 

Využití implantátů chrání okolní zuby. Při vyplňování mezery po ztraceném zubu v případě využití můstku je třeba obrousit okolní zuby sousedící s mezerou. V případě implantátu jsou okolní zuby nedotčené.

 

Nevýhodné poměry související s nedostatečným množstvím kosti v místech klíčových pro držení snímatelné protézy odsuzují někdy už předem pacienta k nedostatečnému komfortu při jejím používání. V této souvislosti je pro mnohé pacienty velice povzbudivý fakt, že i snímatelné náhrady mohou díky využití implantátů jako kotevních prvků výrazně získat na stabilitě a retenci.

 

Implantát jako náhrada za zub

Implantátem lze nahradit ztracený zub a také kombinací více implantátů lze vyřešit i větší mezeru po ztrátě více zubů či rehabilitovat zcela bezzubou čelist (použití více implantátů, na které se zhotoví fixní můstek a tím se vytvoří plně ozubená čelist bez nutnosti použití snímatelné náhrady, nebo použitím několika implantátů, které slouží k dokonalé fixaci snímatelné protézy). Toto řešení může být volbou při nedostatku kosti v lokalitách potřebných pro implantaci pod fixní můstek.

 

Před implantací jsou nutná rentgenová vyšetření, je nutné zohlednit množství a kvalitu potřebné kosti, typ skusu, kvalitu ošetření okolních zubů i celkový stav pacienta. Pokud není dostatek kosti, jsou nutné další zákroky - augmentační technika (operační zákrok - dobudování kosti) nebo aplikace osteokonduktivních materiálů v průběhu implantace samotné.

 

Implantace probíhá v anestezii, trvá okolo 30 min. Pooperativní bolestivost bývá menší než po extrakci zubu.