Parodontóza

Zánět dásní (gingivitida) patří obecně mezi nejčastější mikrobiální záněty v lidském organismu. Neléčený zánět dásní se časem rozvíjí v závažnější onemocnění parodontózu (parodontitidu, parodont - tkáň obklopující zuby), která je příčinou úbytku kosti kotvících zuby a následně vede až k jejich vypadávání. Parodontitida se vyskytuje především ve středním a vyšším věku. U kuřáků je tento stav 4-7 krát častější než u nekuřáků. Kouření snižuje obranyschopnost organismu proti bakteriím. Parodontóza není dědičná choroba, lze jí předcházet správným a pravidelným čištěním zubů.


Zánět dásní

Zánět postihuje nejdříve dáseň (gingivitis). Toto stádium je ještě vratné, včasným léčením gingivitidy lze docílit zhojení tkání do výchozího stavu. Bez léčby ale po čase dochází k narušení úponu dásně k zubním krčkům a zánět postupuje do hlubších partií parodontu, kde dochází ke vzniku hlubokých kapes (parodontálních chobotů). Kostní tkáň v okolí postižených zubů podléhá zánětlivé resorpci (rozpouštění). Výsledkem je kvantitativní úbytek kosti, který je patrný na rentgenových snímcích.

 

Zdravé dásně při běžném namáhání, jakým je například čištění zubů nebo ukousnutí jablka, nekrvácí. V tomto případě jsou dásně růžové, pružné, pevné a těsně obepínají zuby. Příznakem počínající paradontózy je krvácení dásní, vytékání hnisu z dásní, tvorba parodontálních chobotů, zápach z úst a později viklavost zubů až jejich ztráta.

 

Existují tři stádia závažnosti parodontitidy - mírné, střední a kritické stádium.

 

Mírné stádium parodontitidy

lze vyléčit správnou technikou čištění zubů a odstraňováním plaku a zubního kamene usazeného na povrchu korunky zubu a mírně pod úrovní dásně. Na takto ošetřeném povrchu zubů bakterie prakticky nemají šanci ulpívat.

 

Střední stádium parodontitidy

vyžaduje odstranění naddásňového a poddásňového zubního kamene. Lékař v případě nutnosti rozhodne i o chirurgické léčbě, která zahrnuje obnovení tvaru dásně nebo se přikloní k regenerační metodě obnovení ztráty kosti.

 

U kritického stádia parodontitidy

je chirurgická léčba a mnohdy i ztráta zubů nevyhnutelná.


Zabránit vzniku parodontitidy nebo ji léčit je možné dokonalou, pravidelnou a správně prováděnou ústní hygienou. Pacienti by měli také dbát na zhotovení vhodných zubních náhrad a rovnátek. Ústní hygiena je základním léčebným opatřením u pacientů s parodontózou, proto ji musí provádět o mnoho pečlivěji a intenzivněji než pacienti se zdravými dásněmi.


Profesionální ústní hygienu v zubní ordinaci MUDr. Romany Jonášové v Praze nebo u dentální hygienistky je vhodné podstoupit pravidelně v rozmezí 1 měsíce až 1 roku, nejčastěji každých 6 měsíců. Intervaly mezi návštěvami zvolí stomatolog nebo dentální hygienista dle stupně onemocnění.

Facebook zubní ordinace Praha 10 Google plus zubní ordinace Praha 10 LinkedIN zubní ordinace Praha 10


Celoroční úsporné venkovní vířivky od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivé vany. | Digitalizace VHS a převod VHS nejen Praha, Ostrava, Olomouc, Brno.. a také Hi8, 8mm, Digital8, 8mm filmů, 16mm filmů s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. |