Vznik zubního kazu

Korunka zubu je pokrytá sklovinou. Díky sklovině, která je nejtvrdší tkání lidského organismu, může zub vzdorovat velkému mechanickému zatížení při kousání potravy. V zubním plaku jsou obsaženy kariogenní organismy (streptokoky a laktobacily), které štěpí cukry a škroby přijímané z potravy na organické kyseliny. Tyto "kyselé" organické kyseliny poleptávají a odvápňují sklovinu. "Naleptanou" sklovinu poznáme podle její křídově bílé barvy na povrchu zubu. Sliny se snaží tomuto procesu zabránit, ředí kyseliny, odplavují je pryč, přinášejí do úst vápník a fosfáty, ale nedokážou opravit poleptání skloviny. Tyto fáze zubního kazu můžeme opravit pomocí fluoridových preparátů (zubní pasty s fluorem, fluoridové gely) a také úpravou stravy - snížením příjmu cukrů.

Poškozená zubní sklovina

Pokud je v ústech velké množství bakterií a stále přijímáme cukry, nedokážou sliny útoku kyselin zabránit. Zubní sklovina se poškodí a vznikne zubní kaz. Zubní kaz je tedy poškození tvrdé tkáně. Postupem času a působením dalších a dalších bakterií pronikají bakterie do dentinu a poté i do zubní dřeně.

 

Zubní kaz může vzniknout už v raném dětství - pokud děti přijímají velké množství sladkých nápojů a sladkostí, nedostatečnou hygienou a u dospělých i vlivem kouření. Kazivost mléčného chrupu může ovlivnit poté i kazivost chrupu dospělého.

 

Zubní kaz vzniká na různých místech. V dětském věku se objevuje většinou na kousacích ploškách stoliček, u dospělých na kontaktních ploškách, jimiž se zuby v obloucích vzájemně dotýkají (tzv. mezizubní kazy). V pozdějším věku vzniká tzv. krčkový kaz, kdy vlivem ustupující dásně a důsledkem parodontózy vzniká zubní kaz v oblasti cementu pokrývajícím kořen zubu.

 

Vznik zubního kazu závisí na několika faktorech, kterými mohou být dědičnost, výživa, pohlaví (větší kazivost zubů je pozorována u žen) a hygienické návyky.


Zubní kaz můžeme rozdělit:

- podle rychlosti průběhu na akutní a chronický

- podle vztahu k vitální zubní dřeni na povrchový, střední, blízký dřeni a zasahující do dřeně

- podle charakteru průběhu kazu v dentinu na podmiňující a penetrující

- podle postižení tvrdých zubních tkání na kaz skloviny, dentinu nebo cementu

- podle toho, zda kaz vznikl na intaktní ploše nebo v okolí dříve zhotovené výplně na primární, sekundární a recidivující. 

Facebook zubní ordinace Praha 10 Google plus zubní ordinace Praha 10 LinkedIN zubní ordinace Praha 10


Celoroční úsporné venkovní vířivky od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivé vany. | Digitalizace VHS a převod VHS nejen Praha, Ostrava, Olomouc, Brno.. a také Hi8, 8mm, Digital8, 8mm filmů, 16mm filmů s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. |