Složení zubu

Zub se skládá ze zubní skloviny, dentinu (zuboviny) a zubního cementu. Zubní sklovinu tvoří buňky ameloblasty, odontoblasty jsou součástí dentinu a zubní cement obsahuje cementocyty a cementoblasty.

 

Složení zubu

 

Z chemického hlediska lze složky zubu rozdělit na anorganické a organické (nízkomolekulární a makromolekulární) látky.

 

Anorganickými složkami zubu jsou převážně sloučeniny vápníku a fosforu:

· apatit (fosforečnan vápenatý – Ca3(PO4)2)

· karbonát apatit (Ca10(PO4)6CO3)

· hydroxyapatit (Ca10(PO4)6(OH)2)

· fluoroapatit (Ca10(PO4)6F2)

 

Zastoupení organických látek se mění v průběhu vývoje zubu. Nedospělá sklovina obsahuje 50 % organické hmoty a 50 % minerálních složek, zatímco dospělá 96 % minerálních složek, 0,5 % organických složek a zbytek tvoří voda. V zubovině nalezneme větší množství organických látek (20 – 25 %) a kolem 60 – 65 % minerálních látek.

 

Mezi nízkomolekulární organické látky obsažené v zubech řadíme organické kyseliny, lipidové složky a monosacharidy.

 

Facebook zubní ordinace Praha 10 Google plus zubní ordinace Praha 10 LinkedIN zubní ordinace Praha 10


Venkovní vířivky pro celoroční provoz od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivky. | Digitalizace VHS s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. | Skenování diapozitivů a sken negativů a fotek. Navštivte pobočku Digializace VHS - Marie Cibulkové 26 | Bitcoin Bitmain Antminer Firmware Innosilicon | Maminčiny TOP recepty. Recepty na nejrůznější typy jídel, obědy, večeře. | Rady pro domácnost, Jak udělat, Co je to, Proč | Přihlášení se do služeb internetového bankovnictví a rady a pomoc s přihlášením k ostatním bankovním i nebankovním institucím. | Internetové bankovnictví Mojebanka a George. Nebankovní půjčky od Cofidis, Kamali, Homecredit a další tipy na bankovní i nebankovní služby.