Prevence zubního kazu u dětí

Již v těhotenství matky se zvyšuje náchylnost ke vzniku zánětu dásní matky, proto je nutná maximální péče o dutinu ústní u matky. Těhotné by měly navštívit stomatologa 2x za dobu těhotenství. Zuby dítěte se zakládají a vyvíjejí již během těhotenství, proto je nutná dobrá ústní hygiena a strava bohatá na výživné látky.

 

První mléčné zuby

V prvních měsících života dítěte, kdy v ústech ještě nejsou přítomné zuby, se v ústech mohou usídlit jen celkem neškodné mikroorganismy. Jakmile se objeví první mléčné zoubky, na jejich povrchu se rychle usídlují nebezpečné streptokoky a laktobacily. K přenosu mikroorganismů může docházet slinami z úst maminky nebo jiného dospělého. Zuby mléčného a později stálého chrupu se prořezávají v době, kdy zubní sklovina ještě není plně vyzrálá. Plné vytvrzení povrchu skloviny probíhá ještě zhruba dva roky a o toto vyzrávání skloviny se stará slina.


Povrch zubů by měl proto být pořád čistý, aby se k němu slina dostala. Čerstvě prořezaný zub je méně odolný vůči kyselinám, které vznikají při mikrobiálním štěpení sacharidů v ústech. Je tedy potřeba vstup těchto rizikových mikroorganismů do úst dítěte pokud možno co nejvíce oddálit.

Ve věku 6-12 měsíců dítěte se začínají prořezávat první přední zuby.
V 13-24 měsících se začínají prořezávat první dočasné stoličky.

 

Návštěva dětského stomatologa (zubaře)

V současné době se doporučuje navštívit s dítětem stomatologa poprvé po dovršení jednoho roku věku, pokud nenastanou nějaké obtíže, které by bylo třeba řešit dříve (např. úraz, eventuálně obtížné prořezávání zubů, které se ovšem v tomto věku vzhledem k typu prořezávajících zubů - řezáků - prakticky nevyskytuje).

 

První návštěva by měla být pro dítě hlavně seznámením s prostředím a lidmi. Proto je nesmírně důležité neodkládat ji do doby, kdy sami doma objevíte nějaký problém (dítě si začne stěžovat na bolest, nechce jíst, nebo najdete "dírku" v zubu, hnisající váček, apod.). První kontakt se zubním lékařem by se tak proměnil v traumatizující zážitek a ten by mohl přetrvávat mnohdy až do dospělosti.

 

Včasná prevence problémů ušetří dítěti nejen tvrdé zubní tkáně, ale hlavně trauma ze zákroku na již bolestivém zubu.