Prevence zubního kazu u dětí

Již v těhotenství matky se zvyšuje náchylnost ke vzniku zánětu dásní matky, proto je nutná maximální péče o dutinu ústní u matky. Těhotné by měly navštívit stomatologa 2x za dobu těhotenství. Zuby dítěte se zakládají a vyvíjejí již během těhotenství, proto je nutná dobrá ústní hygiena a strava bohatá na výživné látky.

 

První mléčné zuby

V prvních měsících života dítěte, kdy v ústech ještě nejsou přítomné zuby, se v ústech mohou usídlit jen celkem neškodné mikroorganismy. Jakmile se objeví první mléčné zoubky, na jejich povrchu se rychle usídlují nebezpečné streptokoky a laktobacily. K přenosu mikroorganismů může docházet slinami z úst maminky nebo jiného dospělého. Zuby mléčného a později stálého chrupu se prořezávají v době, kdy zubní sklovina ještě není plně vyzrálá. Plné vytvrzení povrchu skloviny probíhá ještě zhruba dva roky a o toto vyzrávání skloviny se stará slina.


Povrch zubů by měl proto být pořád čistý, aby se k němu slina dostala. Čerstvě prořezaný zub je méně odolný vůči kyselinám, které vznikají při mikrobiálním štěpení sacharidů v ústech. Je tedy potřeba vstup těchto rizikových mikroorganismů do úst dítěte pokud možno co nejvíce oddálit.

Ve věku 6-12 měsíců dítěte se začínají prořezávat první přední zuby.
V 13-24 měsících se začínají prořezávat první dočasné stoličky.

 

Návštěva dětského stomatologa (zubaře)

V současné době se doporučuje navštívit s dítětem stomatologa poprvé po dovršení jednoho roku věku, pokud nenastanou nějaké obtíže, které by bylo třeba řešit dříve (např. úraz, eventuálně obtížné prořezávání zubů, které se ovšem v tomto věku vzhledem k typu prořezávajících zubů - řezáků - prakticky nevyskytuje).

 

První návštěva by měla být pro dítě hlavně seznámením s prostředím a lidmi. Proto je nesmírně důležité neodkládat ji do doby, kdy sami doma objevíte nějaký problém (dítě si začne stěžovat na bolest, nechce jíst, nebo najdete "dírku" v zubu, hnisající váček, apod.). První kontakt se zubním lékařem by se tak proměnil v traumatizující zážitek a ten by mohl přetrvávat mnohdy až do dospělosti.

 

Včasná prevence problémů ušetří dítěti nejen tvrdé zubní tkáně, ale hlavně trauma ze zákroku na již bolestivém zubu.


 

Facebook zubní ordinace Praha 10 Google plus zubní ordinace Praha 10 LinkedIN zubní ordinace Praha 10


Celoroční úsporné venkovní vířivky od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivé vany. | Digitalizace VHS a převod VHS nejen Praha, Ostrava, Olomouc, Brno.. a také Hi8, 8mm, Digital8, 8mm filmů, 16mm filmů s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. |