Fotokompozitní plomby (výplně)

Fotokompozitní výplně (plomby) jsou bílé výplně (plomby) zhotovované z kompozitních pryskyřic tvrzených světlem. Tyto výplně mají právě pro svou přirozenou bílou barvu nezastupitelné místo při ošetření předních zubů, v oblastech, které jsou při úsměvu vidět, či v případě, kdy je nutné nahradit úrazem ztracenou sklovinu. Nejsou však příliš vhodné pro pacienty se zvýšenou kazivostí zubů a špatnou hygienou.

 

Fotokompozitní pryskyřice

Fotokompozitní pryskyřice patří mezi adhezivní (přilnavé) materiály. Vyznačují se pevnou chemickou vazbou k tvrdým tkáním. Jejich výhodou je, že umožní při vrtání postupovat maximálně šetrně, vrtání probíhá pouze do míry kazivého procesu, není třeba upravovat otvor do speciálního tvaru, aby výplň držela - na rozdíl od amalgámových výplní.

 

Bílá plomba v mnoha odstínech

Fotokompozitní výplně (bílá plomba) se vyrábí v široké škále odstínů, různých stupňů průsvitnosti (průsvitné pro povrchové vrstvy skloviny, krycí pro dentinová jádra).

 

Tyto výplně jsou velmi citlivé na techniku zhotovení - suché pracovní pole, schéma vrstvení materiálu. Jsou vhodné pro přední zuby, kde jsou zapotřebí vysoké estetické vlastnosti. Použití pro postranní zuby je nevýhodné kvůli jejich nižší mechanické odolnosti ve srovnání s amalgámem. Použití fotokompozitní výplně je podmíněno dostatečnou vrstvou kvalitní skloviny po obvodu otvoru v zubu, které je nutné pro vazbu výplně k zubu.

 

Fotokompozita je možné ihned po aplikaci dle libosti zatěžovat.