Amalgámové plomby (výplně)

Amalgámové výplně jsou nejdéle používanými výplněmi. Vlastností amalgámu je pevnost, odolnost vůči žvýkacím silám, antibakteriální vlastnosti, schopnost „samoutěsnění se“ v zubu, vysoká trvanlivost, nižší cena a snadná manipulace. Nevýhodou těchto výplní je především jejich kovový vzhled. Amalgámové výplně se používají výhradně z kapslovaných amalgámů s maximálně redukovanou rtuťovou složkou a standardizovanými míchacími poměry).

 

Co je amalgám?

Amalgámy jsou slitiny rtuti a dalších kovů jako je například stříbro, cín nebo měď. Slitiny s mědí (tzv. non-gamma-2-amalgámy) se neprojevují tzv. merkuroskopickou expanzí (pozdními objemovými změnami a uvolňováním rtuti). Druhý druh amalgámů (gamma-2-fázi tvořící) se časem mění a vymodelované výplně mohou měnit tvar a vypadávat.


Mezi výhody amalgámových výplní patří jejich vysoká mechanická odolnost. Amalgám je vhodný i pro rozsáhlé rekonstrukce velmi poškozených zubů. Z amalgámu je možné tvořit i amalgámové korunky na živý zub. Patří mezi nejtrvanlivější výplně na trhu. Amalgám je z důvodu obsahu rtuti, stříbra a mědi toxický pro bakterie a proto chrání zub před vznikem dalšího kazu.

 

Nevýhody amalgámových plomb

Nevýhodou amalgámů je jejich vzhled. Jedná se o kovovou výplň a proto je její vzhled stříbrný a lesklý a také proto se většinou využívá pro postranní chrup. Další nevýhodou je žádná přilnavost k tvrdým zubním tkáním.

Tuhnutí amalgámu probíhá ještě asi 1-2 hodiny po jeho zhotovení, proto nesmí pacient výplň ihned zatížit. 

 

 

Facebook zubní ordinace Praha 10 Google plus zubní ordinace Praha 10 LinkedIN zubní ordinace Praha 10


Venkovní vířivky pro celoroční provoz od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivky. | Digitalizace VHS s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. | Skenování diapozitivů a sken negativů a fotek. Navštivte pobočku Digializace VHS - Marie Cibulkové 26 | Bitcoin Bitmain Antminer Firmware Innosilicon | Maminčiny TOP recepty. Recepty na nejrůznější typy jídel, obědy, večeře. | Rady pro domácnost, Jak udělat, Co je to, Proč | Přihlášení se do služeb internetového bankovnictví a rady a pomoc s přihlášením k ostatním bankovním i nebankovním institucím. | Internetové bankovnictví Mojebanka a George. Nebankovní půjčky od Cofidis, Kamali, Homecredit a další tipy na bankovní i nebankovní služby.