Amalgámové plomby (výplně)

Amalgámové výplně jsou nejdéle používanými výplněmi. Vlastností amalgámu je pevnost, odolnost vůči žvýkacím silám, antibakteriální vlastnosti, schopnost „samoutěsnění se“ v zubu, vysoká trvanlivost, nižší cena a snadná manipulace. Nevýhodou těchto výplní je především jejich kovový vzhled. Amalgámové výplně se používají výhradně z kapslovaných amalgámů s maximálně redukovanou rtuťovou složkou a standardizovanými míchacími poměry).

 

Co je amalgám?

Amalgámy jsou slitiny rtuti a dalších kovů jako je například stříbro, cín nebo měď. Slitiny s mědí (tzv. non-gamma-2-amalgámy) se neprojevují tzv. merkuroskopickou expanzí (pozdními objemovými změnami a uvolňováním rtuti). Druhý druh amalgámů (gamma-2-fázi tvořící) se časem mění a vymodelované výplně mohou měnit tvar a vypadávat.


Mezi výhody amalgámových výplní patří jejich vysoká mechanická odolnost. Amalgám je vhodný i pro rozsáhlé rekonstrukce velmi poškozených zubů. Z amalgámu je možné tvořit i amalgámové korunky na živý zub. Patří mezi nejtrvanlivější výplně na trhu. Amalgám je z důvodu obsahu rtuti, stříbra a mědi toxický pro bakterie a proto chrání zub před vznikem dalšího kazu.

 

Nevýhody amalgámových plomb

Nevýhodou amalgámů je jejich vzhled. Jedná se o kovovou výplň a proto je její vzhled stříbrný a lesklý a také proto se většinou využívá pro postranní chrup. Další nevýhodou je žádná přilnavost k tvrdým zubním tkáním.

Tuhnutí amalgámu probíhá ještě asi 1-2 hodiny po jeho zhotovení, proto nesmí pacient výplň ihned zatížit.